Perşembe, Ekim 12, 2006

Tarihte bugün

Kluge und mutige Entscheidung
Die Zeit gazetesi haberi böyle duyurdu (akillica ve cesurca bir karar)


Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülünü aldi.
Cok gurur verici bir ödül bu, hem onun icin hem de onu seven biz okurlari icin.

Mutlu oldum..:)

7 yorum:

anyone dedi ki...

güzel, edebiyat adına heyecan verici bir haber.

şerif dedi ki...

kara kitap'ı ben vermiştim sana. onu geceleri nasıl okuduğunu hatırlıyorum. arada ben de sana dönüp bakardım, nasıl okuyor, ne hissediyor acaba diye. okuyup bitirdin ama kitap üzerine sohbet etmeye vakit bulamadık bir türlü. bir dahaki sefere, sen istanbul'a geldiğinde, moda'da bir yerde oturur konuşuruz. --sen beni ciddiye alır da dinlemek istersen tabii.. :)

gaykedi dedi ki...

Orhan Pamuk ve Bir milyon Ermeni !

Ermeni meselesi kadar kafamı karıştıran, kırk kafadan kırk ses çıkan nadir konu vardır herhalde...Devletin Miliyetçi korosu ve resmi görüşü beni hiç ilgilendirmiyor, çünlü bu dangalaklar bu ülkede kürt olmadığını da iddia etmişlerdi düne kadar...ve gördük çok acı bir şekilde çıktı ortaya milyonlarca kürt olduğu..halen sünni imparatorluk diyanet sistemiyle alevi yurttaşlarımızı aptal yerine koymuyor muyuz laik devlet olduğumuzu iddia ede ede..

Ermeni meselesinde aklımda bir atasözü geliyor, ateş olmayan yerden duman çıkar mı...bu duman nerden geliyor....Soykırımın tanımı Yahudi soykırımından sonra yapıldı, ermeniler bu tarihe kadar sadece büyük kıyım diyorlardı başlarına gelenlere...ve sağduyusuna güvendiğim Murat Belge olayın bugün yapılırsa soykırım sayılacağını söylüyor, peki o zaman neydi ?

http://www.gaykedi.blogspot.com/

Nuri Alço dedi ki...

"I don't like honours. I appreciate it for the work that I did, and for people who appreciate it, and I know there's a lot of physicists who use my work, I don't need anything else. I don't see that it makes any point that someone in the Swedish Academy decides that this work is noble enough to receive a prize - I've already got the prize. The prize is the pleasure of finding the thing out, the kick in the discovery, the observation that other people use it - those are the real things, the honours are unreal to me. I don't believe in honours, it bothers me, honours bother, honours is epaulettes, honours is uniforms, my papa brought me up this way. I can't stand it, it hurts me." der Richard Feynman

teyzenteyfik dedi ki...

ama o da Nobel ödülü almis. Bu konusma ödül aldiktan önce mi sonra mi acep?

Sanem dedi ki...

Once bildigim kadari ile..

teyzenteyfik dedi ki...

hmmm.. o zaman niye ödülü kabul etmis acaba?...